Latinskoamerické tance

Latinskoamerické tance jsou mladší, program této disciplíny se ustálil až v 60. letech minulého století. Tyto tance stejně jako doprovodná hudba překypovaly rytmickou pestrostí, nezkrotností, temperamentem, smyslností, živočišností a obrovským citovým nábojem. I přes snahu o standardizaci není charakteristická pouze forma, ale spíše obsah těchto tanců. Tance jsou uvolněnější nejen v držení párů, ale i v oblečení, pohyb je možný nejen na místě, ale i do prostoru a hudba je velmi rozmanivá.

  Samba (takt 2/4, tempo 50-52 takt/min, důraz na 2. dobu) Videoukázka
  Proslavila Brasilíi víc než káva i když má africké kořeny. Z původních rituálních tanců si zachovala vášeň a živočisnost, ale i melancholii. Postupové kroky, poskoky, válení a kolébky si zpracovává každá taneční škola po svém, ale bouncing - zhoupnutí v kolenou doprovázené pohybem kyčlí vpřed a vzad - je všude poznávacím znakem samby. Používá se zde nejvíce rytmických obměn se specialitou tříkrokových variací. A taky zdědila batucadas.

  Chacha (takt 4/4, tempo 30-32 takt/min, důraz na 1. dobu)Videoukázka
  Kubánská cha-cha-cha je nejmladší ze soutěžních tanců. Je jí typická jednoduchost, bezstarostnost, svěžest, lehkomyslnost a radost z pohybu. Nohy, paže, ruce, a prsty, celé tělo, dokonce i oči hrají v ustavičném pohybu. Rytmus není komplikovaný, přeměnný krok doprovází dobře rozeznatelný zvuk čačača. Přeměny se zkombinují v jednom taktu se dvěma volnými kroky nebo s další přeměnou.

  Rumba (takt 4/4, tempo 25-27 takt/min, důraz na 4. dobu)Videoukázka

  Paso doble (takt 2/4, tempo 60-62 takt/min, důraz na 1. dobu)Videoukázka

  Jive (takt 4/4, tempo 42-44 takt/min, důraz na 2. a 4. dobu)Videoukázka