Ostatní tance

Mezi další tance můžeme zařadit speciální párové tance jako je Salsa, Merengue, Mambo, Flamengo, Twist, Swing, Rock´n Roll a vzpomeňme i českou Polku, Řecký tanec, Čardáš, country tance jako např. Rufus, dále Blues, Kankán, Charleston... :)

V současnosti přibyly do skupiny soutěžních tanců i Hip hop, Freestyle, Break dance, Disco dance, Disco show a Show dance...

Nesmíme zapomenout ani na břišní tance, step, balet, folklórní tance, cheerleaders (roztleskávačky), squeere dance, historické tance, mažoretky, atd atd...

Pro začátek bych se zmínil o dnes velmi moderním tanci a to je SALSA:

    Salsa (takt 4/4 )
    To slovo evokuje sůl, ale tanec je to sladký jako med. Prostor je zaplaven neutuchajícími rytmy. Houpající se boky a multikulturní směs šťastných, usmívajících se tváří dominují neobyčejně družné atmosféře... To je salsa!

    Salsa (v španělském překladu "omáčka") je směs afro-karibských rytmů. Někteří se domnívají, že kolébkou salsy je Kuba, druzí, že pochází z Portorika. Další z teorií tvrdí, že jako v "omáčce" skupina mladých hudebníků v New Yorku (převážně Kubánci, Portorikánci a Kolumbijci) se rozhodli přidat do své hudby více "přísad" ze svých původních hudebních tradic. Chtěli vytvořit nový styl, který by si však uchoval onu tropickou "příchuť" afro-karibských rytmů. Dnes je tolik tanečních stylů salsy, kolik je lidí, kteří ji tančí … Každý z nás miluje a uznává ten svůj … Vítejte ve světě salsy!

    Rytmizace je quick-quick-slow, tančí se tedy na 1-2-3, 5-6-7. Existují však i formy salsy s odlišnou rytmizací - 2-3-4, 6-7-8 (Eddie Torres NewYork style, Palladium mambo, OnClave…). Abyste tančili salsu, poslouchejte čtyři doby hudby, ale tančete jen první tři kroky. Poslední doba z taktu je „pohyb na okrasu“.

    Zvláštní forma salsy je takzvaná Salsa Rueda (Rueda de Casino), která se tančí v kruhu, přičemž jedna osoba vyvolává v průběhu tance názvy figur, které tanečníci budou tančit (podobně jako Round Dance). V této variantě tance zahrnuje mnoho figur rychlé střídání tanečních partnerů.